Alena Vrbjárová, Kanton ZürichJmenuji se Alena Vrbjárová a vzhledem ke svým znalostem jak odborným, tak jazykovým jsem začala uvažovat o práci v cizině. Po hledání na internetu jsem se dostala na stránky společnosti AV CARE a to mi v podstatě velmi zjednodušilo výběr.

Společnost mi pomohla s vyřízením veškerých formalit potřebných k první pracovní zkoušce a v případě úspěchu i rovnou k pracovnímu povolení. Zde jsem zjistila, že velikou výhodou je ukončená zkouška B2 z německého jazyka, kterou požadují v podstatě při každé odborné práci a zcela pochopitelně i při práci s lidmi, které se jako zdravotní sestra jednak nevyhnu, ale i upřednostňuji.

Takže po prvních setkáních s agenturou v Praze a ujasnění si priorit a požadavků z obou stran, jsem byla připravena na zkoušku ve Švýcarsku. V Praze bylo jednání velmi korektní, podali mi orientační informace, které jsem potřebovala. Následoval kontakt s paní Vosáhlovou, která je pracovnicí společnosti v St. Gallenu a takovou styčnou osobou pro lidi, kteří jedou do Švýcarska poprvé. K dopravě jsem využila autobus a jízdné mi společnost uhradila, což mi připadne jako další solidní jednání.

Po příjezdu do St. Gallenu mě pí. Vosáhlová vyzvedla a zajistila ubytování. Následující den jsem nastoupila na zkoušku do zařízení Serata v Thalwilu, který se nachází v malebné krajině kolem jezera nedaleko Zurichu. V zařízení Serata budu pracovat jako diplomovaná zdravotní sestra a z tohoto vycházela i moje třídenní zkouška v tomto zařízení.
První den, mi ukázali, kde co mají, jak celé oddělení běží a veškeré návaznosti. Oddělení se specializuje na péči o lidi s demencí, kteří zde žijí, čímž je toto oddělení odlišné od ostatních. Mým úkolem zde bude starat se o tyto lidi tak, aby byly zachovány určité standarty životní úrovně obyvatel zařízení.

Vše zde probíhá v klidu a v zásadě dle přání obyvatel. Jako diplomovaná zdravotní sestra vydávám léky, píchám inzulín a konzultuji stav s lékařem. Zajímavostí tohoto zařízení je, že lidem zde žijícím se neříká pacient, protože tito lidé zde dožívají.

Nazývají se tedy obyvatelé, nebo klienti. Zdravotní sestra jako taková zde není, říká se jim tu zde Pflegefachfrau. Lidé zde se zde cítí příjemně a ne jako v nemocnici.

Každý ze tří dnů mojí zkoušky jsem se seznámila s dalšími lidmi, se kterými budu spolupracovat. Každý z obyvatelů má své určité návyky, které personál musí znát a snažit se v tomto ohledu vyhovět.

Oddělení čítá zhruba 25 obyvatel a stará se o ně kolem 5-8 lidí z personálu na službě.

Kolektiv mě mile překvapil svou ochotou mi pomoci. Vše mi tam ukazovali a byli nápomocni k tomu, abych se co nejrychleji adaptovala. Měla jsem z toho velmi dobrý dojem. Prostředí jak pracovní, tak i příroda kolem bylo něco, na co se nezapomíná.
Moje zkouška skončila úspěchem a po třech dnech jsem velmi spokojená a s podepsanou pracovní smlouvou, nadšená a plna dojmů odjížděla domu. Chtěla bych poděkovat celé společnosti a zejména paní Vosáhlové, která se o mě příkladně postarala a se vším ochotně napomohla.

Alena Vrbjárová, DiS