Markéta Pálková, Kanton St. GallenPoděkování za zprostředkování práce zdravotní sestry ve Švýcarsku.

Jsem vděčná především za rychlé a vstřícné jednání se zástupci AV Care s.r.o. a hlavně paní Jitkou Vosáhlovou, která zajišťovala můj třídenní zkušební pobyt přímo ve Švýcarsku. Jsem ráda, že právě ona byla při vyjednávání mojí smlouvy a nabídla mi pomoc při hledání bytu i dalších nezbytnostech souvisejících s mým příjezdem do Švýcarska.

Nevěřila jsem, že by vše proběhlo tak rychle, jak bylo slíbeno, ale od mého květnového objevení inzerátu do podepsání smlouvy se švýcarským zaměstnavatelem uplynuly pouhé tři měsíce.

Asi záleží dost i na zájemci samotném, jak rychle si zajistí notářská ověření a soudní překlady potřebných dokumentů, odešle je na centrálu do Ostravy a za jak dlouho poté je schopen se dostavit buď do Prahy, nebo Ostravy na pohovor. Zde se ještě vyplňuje dotazník v němčině. Potom už jen čekáte na zavolání a datum zkušebního pobytu. Já jsem jej absolvovala 6 týdnů od podepsání "smlouvy o zprostředkování zaměstnání" s AV Care s.r.o. v Praze. Již začátkem srpna jsem měla podepsanou smlouvu se zaměstnavatelem s nástupem od 1. 10. 2009. Milým překvapením bylo i uznání vysokoškolského vzdělání a tomu odpovídající platové zařazení.

Jak můj zkušební pobyt probíhal?

Po mém příjezdu do Sankt Gallen mne vyzvedla paní Vosáhlová, v rychlosti mi předala nějaké informační brožury o zdravotnickém zařízení, u kávy mě trošičku "proklepla" z němčiny a poté mě odvezla na místo. Cestou mi ukázala krásné prostředí Bodamského jezera a probraly jsme i různé alternativy bydlení ve Švýcarsku. Po desáté hodině ranní jsme dorazily na místo, kde se mě ujal personální ředitel, představil mě ředitelce ošetřovatelské péče a ubytoval mě přímo v tomto zařízení. Měli pro mě připravenou uniformu a od 11 hodin mi začala služba.

Opravdu celou dobu jsem pracovala se sestrou, mohla jsem se ptát a sledovat vše kolem. Zarážející, a pro mě dost, byla švýcarská němčina, která má dle mého s německou němčinou společných tak 40 %. Ještě víc zarážející je, že pokud je požádám, tak všichni mluví „hochdeutsch“, ale mezi sebou zase začnou po jejich :-) To se snad časem srovná!

Musím přiznat, že hned ta první služba (10 hodin) po osmihodinové cestě autobusem, nevyspání a spoustě informací ke vstřebání, byla dost náročná. Další dva dny byly podobné jen se službou od 6.30 do 16.45. Ten třetí den v poledne mě čekala zkouška, nebo spíš možná zhodnocení pobytu a následné podepsání smlouvy.

Tohoto hodnocení byl přítomen personální ředitel a hlavní sestra, za AV CARE paní Vosáhlová se svým kolegou a JÁ :-) V podstatě jsme si „hochdeutsch“ řekli, co se nám líbí a nelíbí, zda bych tuto práci chtěla a uměla si představit tam pracovat. Během těch tří dnů se mě průběžně ptali všichni. Veškerý personál byl velice vstřícný a přátelský, práce mě zaujala, ač je jiná než jsem doposud v ČR vykonávala, ale možná právě proto jsem kývla a podepsala smlouvu. Musela jsem ještě slíbit, že zlepším svoji němčinu a časem si udělám certifikát B2. Poté mě paní Vosáhlová opět odvezla na autobus do Sankt Gallen.

Celý proces byl bezplatný a do této chvíle moje jediné finanční výdaje byly za překlady, pasové fotografie a ověření dokumentů (celkem 3.500,-Kč). Zkušební pobyt byl zcela hrazený!

Markéta Palková