Klára Pálová, BernDobrý den,

od září 2015 pracuji v Bernu jako instrumentářka. Za toto pracovní umístění vděčím agentuře AV CARE, která mi byla velmi nápomocná při hledání zaměstnání ve Švýcarsku a následně i s vyřízením všech potřebných administrativních záležitostí.
V pracovním kolektivu jsem zde byla hned od počátku velmi dobře přijata a postupně jsem se zde zadaptovala, a i když je zde nutné hned od začátku nasadit velké tempo a ukázat, že se nebojíte, vše jsem zvládla a po šesti měsících jsem dostala pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Než jsem začala pracovat ve Švýcarsku, měla jsem za sebou (mimo jiné) roční pracovní zkušenost ze Saudské Arábie. Pokud tyto dvě pracovní zkušenosti mohu porovnat, oproti SA se ve Švýcarsku soustředí mnohem více na dodržování všech možných pravidel-od hygienických standardů až po dodržování stanovených přestávek během pracovní doby. Zkrátka tady se „jede“ předpisovým stylem, který je tak charakteristický pro německy mluvící země.

Co se týká jazyku, všichni mi vychází vstříc a mluví „Hochdeutsch“, i když některé švýcarské výrazy jsem již také pochytila.
Menším problémem bylo ubytování. Musela jsem počkat na povolení k pobytu typu „B“, což jsem dostala až po půl roce s novou pracovní smlouvou (první dostanete pouze na 6 měsíců většinou). Poté následovalo kolečko několika prohlídek bytů a vypisování dotazníků pro realitní agentury, které na základě těchto dotazníků usoudí kdo je vhodný kandidát- vhodný podnájemník zrovna do toho určitého bytu. Ale vše jsem zvládla a dočkala jsem se a 1. května budu moc opustit personální ubytovnu a nastěhovat se do „vlastního“ bytu.

Takže všem kdo se nebojí, a mají kuráž, doporučuji!

Klára Pálová