Dagmar Kudrličková, Kanton ZürichVe Švýcarsku pracuji teprve druhý měsíc. Zatím jsem na začátku a učím se vše nové. Pracuji v kantonu Zurich na klinice na neurologickém oddělení.Největší zátěž pociťuji kvůli jazyku. Moji spolupracovníci mluví převážně švýcarským dialektem, kterému zatím nemám šanci rozumět. Poprosím vždy o spisovnou němčinu a všichni se mi snaží vyhovět. Měla jsem štěstí na dobré vedení, které mi podporuje a chápe moji jazykovou barieru. Určitě je velmi dobré pracovat v německy mluvících zemích před odchodem do Švýcarska.Pracuji zde na 100% úvazek,což znamená být téměř denně v práci,ale na začátek je to velmi přínosné a člověk se rychleji zapracuje.Zapracování je dobré mít se spolupracovníkem,který mluví srozumitelně spisovnou němčinou.V týdnu je v práci celkem ruch a člověk se musí naučit soustředit pouze na svoji práci a vypouštět okolní ruch a někdy i chaoz.Důležité je i v budoucnu absolvovat jazykový kurz,zde ve Švýcarsku (v mém případě Hochdeutsch i švýcarskou formu německého jazyka).Otázka jazykové bariéry je určitě u každého individuální,ale myslím,že v mém případě to bude ještě nějakou dobu trvat.Spousta lidí mluví velmi rychle nebo polyká slova a v tomto případě je obtížné porozumět. Já jsem si v práci našla kolegyni, která mluví velmi zřetelně spisovnou němčinou a ve svém volnu občas probereme věci, na které není v práci čas a klid,což mi zatím velmi ulehčilo můj začátek.Důležité je i to,když člověk nerozumí vždy to přiznat a poprosit o zopakování či další vysvětlení. Komunikace s pacienty zatím probíhá v mém případě v Hochdeutsch a zatím s tím nikdo neměl problém.

Na srovnání švýcarského a českého zdravotnictví je zatím v mém případě brzy,ale velmi pozitivně zde hodnotím podávání stravy a služby s tím spojené, zde pacienti hladem určitě netrpí a celková úroveň stravy je na klinice velmi slušná.

Rozpis mých služeb:

A Dienst 7.00-16.15 Uhr

R Dienst 11.45-21.00 Uhr

B Dienst 14.00-22.45 Uhr

H Dienst 7.00-12.30 + 17.00-20.00

(během každé směny jsou 2 pauzy v délce 15 min a 45 min)

 

Snad budou mé informace přínosné. Posílám srdečný pozdrav a těším se na další spolupráci.

Ještě jednou děkuji za zprostředkování práce a záležitostí s tím spojených!!

Z mé strany pouze kladné reference na naší společnou spolupráci a tržím všem nadcházejícím kandidátkám palce je to náročná trať, ale stojí určitě za to vydržet.

                                                                                              
Dagmar Kudrličková