Marie Lapčíková, ThunPracovní zkouška ve Švýcarsku

Jmenuji se Marie, pocházím z malého města na Severní Moravě a právě jsem oslavila své šestadvacáté narozeniny. Protože jsem momentálně bez závazků a na slušné úrovni ovládám německý jazyk, rozhodla jsem se, že zkusím pracovní příležitost v zahraničí.

Komu jsem nyní ale velice vděčná, jsou mojí rodiče, kteří mi na základní škole pomohli s výběrem mého nynějšího povolání. Stala jsem se zdravotní sestrou a právě toto povolání mi otevřelo nové pracovní možnosti.

Po dlouhých hodinách strávených prohlížením internetových stránek jsem konečně objevila to, co jsem hledala, a byla jsem nadšená! Moje představy konečně dostály jasných obrysů. Švýcarsko je nádherná země, plná možností, a proto jsem neváhala ani vteřinu.

Po přečtení všech požadavků jsem kontaktovala Agenturu AV Care, která zprostředkovává právě tyto pracovní nabídky, a musím říct, že se mi již od samého počátku velice líbil její přístup. V dnešní době si opravdu musíme všichni dávat pozor na neseriózní agentury, kterých je zvláště na internetu mnoho. V případě této agentury jsem byla naprosto klidná. Je totiž uvedena v seznamu povolených agentur, za které ručí Ministerstvo práce a sociálních věcí, které vydává povolení k provozování této činnosti. Byla jsem překvapena, s jakou rychlostí to bylo vyřízeno. Po dodání všech potřebných dokumentů jsem během pár týdnů odjela na pracovní zkoušku.

Musím přiznat, že jsem byla trošku nervózní, zdali všechno zvládnu, ale člověk si musí prostě za všech okolností věřit a to je hlavní základ úspěchu. Hlavně jsem měla obavy z tamního dialektu, protože jsem se vždy učila mluvit a psát pouze ve spisovné němčině, ale tyto obavy se rozplynuly jako pára nad hrncem. Po příjezdu do hlavního města Bernu na mě čekala usměvavá a velice sympatická paní Vosáhlová, která se mnou osobně odjela do určeného místa. Při cestě k městu Thun se před námi otevírala nádherná a okouzlující příroda, kterou znám snad jen z obrázků a pohlednic. Už v té chvíli jsem věděla, že to je TO místo, kde chci pracovat a žít. Společně jsme dorazily k mému potenciálnímu zaměstnavateli. Samozřejmě jsem už dopředu věděla, kam přesně pojedu a měla jsem si možnost prohlédnout internetové stránky. Ve skutečnosti to bylo ale ještě mnohem krásnější. Dostalo se nám velmi vřelého uvítání.

Můj příjezd byl v neděli, tudíž jsem si mohla samozřejmě odpočinout po náročné cestě. Měla jsem k dispozici nádherný podkrovní byteček a celodenní stravu. Večer jsem pak měla spoustu času na přemýšlení a už ten den jsem věděla, že pokud se nestane nic zásadního, tak to je to vysněné místo. Vzpomínám si, jak jsem ležela jednoho rána v té pohodlné obrovské posteli, venku mírně mrholilo a já slyšela cinkání zvonečků oveček, které se pásly hned pod mým oknem. Bylo to překrásné ráno... V pondělí ráno jsem stála připravená v plné síle na to, abych ze sebe vydala maximum. Protože v tomto zdravotnickém zařízení nemají doposud zkušenosti s českými zdravotními sestřičkami, cítila jsem snad ještě větší zodpovědnost nad tím, co právě dělám. Chtěla jsem jim ukázat všechno, co nejlépe umím, protože jsem nereprezentovala jenom sebe samu, ale i Českou Republiku.

Ochota, se kterou se mi snažili všechno ukázat a vysvětlit, ta vstřícnost a nadšení do práce mě naprosto ohromila. Všichni se mi plně věnovali a byli tak laskaví. Paní šéfová za mnou byla několikrát denně a ptala se, jak se mám, jak mi to jde. To se mi velice líbilo. Absolvovala jsem jednu ranní, jednu odpolední směnu a to vždy s vedoucí směny. Z čeho jsem byla trošku v rozpacích, tak to byl jiný systém ošetřovatelské péče, než na který jsem zvyklá u nás. Každé sestře je při hlášení přidělen jmenný seznam pacientů (cca 10 pacientů), o které během své směny pečuje. Kromě jmen pacientů obsahuje tento seznam i jednotlivé výkony, které u přidělených pacientů sestra provede. Úkoly se rozdělují podle kvalifikace a praxe sester.

Jedná se například o celkovou hygienu, o částečnou hygienu, pouze dopomoc při hygieně, krmení, aplikace injekcí, kontrola krevního cukru, podávání léků atd.

Zbytek dne jsem mohla strávit, jak jsem chtěla. Šla jsem tedy do přírody, která byla opravdu úchvatná. Nezapomněla jsem samozřejmě koupit i několik typických suvenýrů pro moje blízké.

Poslední den této pracovní zkoušky připadl na středu a byl to pro mě zcela výjimečný den. Právě v tento den jsem totiž slavila své narozeniny a dostala jsem ten nejhezčí dárek - pracovní smlouvu. Opět za mnou přijela paní Vosáhlová, ale ne již sama, ale se svým přímým nadřízeným. Postupně se dohodly podmínky obou stran a poté nám nic nebránilo k podpisu pracovní smlouvy. Byla jsem šťastná. Konečně se mi splnil můj veliký sen. Rozloučily jsme se a přátelsky zůstáváme v kontaktu. Při zpáteční cestě domů jsem měla v hlavě plno smíšených pocitů, ale co vím, tak to byly pocity naplněného štěstí.

Teď už vím, že aby člověk dosáhl splnění svých snů, tak musí hlavně věřit v dobrý konec, být statečný a možná i trochu riskovat. Sebedůvěra v přiměřené míře je další nezbytnou součástí úspěchu. Nikdy nepřestanu být vděčná za tuto šanci a příležitost.

Marie Lapčíková