Pavla Švihálková, Kanton St. GallenZačátkem dubna to bude rok, co pracuji ve Švýcarsku. Na počátku byla otázka mé kolegyně, zda bych s ní nejela pracovat do Švýcarska. Odpověla jsem kladně a dostala jsem odkaz na internetové stránky AV CARE. Sice jsem už je předtím viděla, ale tentokrát jsem byla rozhodnutá, „jít do toho“. Kolegyně to záhy vzdala a já šla na pohovor s p. Babicou.
 
Otázek jsem moc neměla, tak jsme vyřídili administrativu. Měla jsem čerstvě dokončenou zkoušku B1.První nabídka práce přišla už asi za dva měsíce. Rychle se dodělávaly překlady, abych mohla odjet na pracovní zkoušku. Ta se zanedlouho uskutečnila. Odjela jsem nejprve do St.Gallenu, kde jsem se seznámila s  p. Vosáhlovou a  švýcarskými pracovníky AV CARE. Druhý den mě p. Vosáhlová zavezla do alpské vesničky Krumennau, kde jsem v místním Altenheimu firmy SENIOCARE měla pracovat. Jednalo se o domek s  jen  15 lidmi, což mi bylo příjemné. Fajn byla i sestra, která mě provázela. Nemilé překvapení ale byl dialekt. Rozuměla jsem mnohem méně, než jsem čekala. Po pracovní stránce jsem žádné velké překvapení nezažila, možná proto, že už jsem před lety pracovala v Altenheimu v Německu.
Druhý den jsem si zkusila práci o pár km vedle, v městečku Wattwil. Tam se nachází druhý, větší dům této firmy. Také zde jsem měla milou průvodkyni a velmi se mi tam líbilo. Pracovat zde jsem si dokázala představit, ale že bych někdy mohla rozumět dialektu...A tak teprve při schůzce, na které byla kromě ředitele přítomná i vrchní sestra a paní Vosáhlová, jsem dostala nápad, jak toto dilema vyřešit. Řekla jsem, že nastoupím, až se u nás připravím na zkoušku B2 a pokusím se jí složit. To proto, abych se zde mohla učit pouze dialekt. Řekla jsem také, že mi to místo nemusí držet. Oni ovšem přistoupili na mou podmínku  a 3 měsíce mi to místo opravdu drželi.
A tak jsem v dubnu s obavami nastoupila. Kupodivu jsem zjistila, že ta pracovní zkouška byla pro mě těžší, než vlastní začátky. Nějak jsem se smířila s tím, že alespoň pro začátek nebudu všemu rozumět. Navíc jsem přijela už do známého prostředí, za což jsem vděčná agentuře, že pracovní zkoušku umožnila. Někteří z těch, o které se starám, umí Hochdeutsch a kolegyně se mnou Hochdeutsch mluví též. Práce je zde převážně ošetřovatelského charakteru, i když odborná část také nechybí.(Léky, inzuliny, glykemie, převazy)
Ještě před odjezdem jsem začala pracovat na svém Annerkenung, i když přijatá jsem byla na pozici, jako bych ho už měla. S pokusem o Annerkennung se objevil zádrhel, který bych bez agentury asi těžko vyřešila. Červenému kříži zdaleka nestačili podklady, které jsem zaslala a musela jsem si zde např.nechat ověřit již ověřené dokumenty.Poté, co jsem jim je zaslala, přišel  dopis s dalšími podmínkami.Nerada podezírám a nechci psát detaily, ale podle mě se jednalo o úmyslné jednání. (Zájemců o práci ve Švýcarsku je hodně...) Kontaktovala jsem p.Ulma ze Švýc. strany agentury, a po jeho  telefonátu na Červený kříž  jsem byla přeřazena jiné pracovnici. Zanedlouho jsem měla Annerkennung v ruce, dokonce po mně nechtěli žádné doplnění si vzdělání, či zkoušky. Pro doplnění: mám 4-letou zdrav. školu a ARIP.
 
Na závěr chci poděkovat  pracovníkům agentury AV CARE,můj dík patří zejména p. Vosáhlové, která mi umožnila a ulehčila  první kroky a následně p.Ulmovi,který se o mě dobře a ochotně staral.
A ještě několik rad: Doporučuji svěřit se agentuře, která vám ušetří čas s vyřizováním náležitostí a je k dispozici při objevení se problémů.
Doporučuji též udělat si zkoušku B2 ještě před odjezdem. Můžete si ji sice dodělat až tady, ale za mnohem větší peníze. Navíc budete potřebovat čas na jiné věci.
 
Držím palce!
 
Pavla Švihálková