Eleonora Skulínková, Kanton ZürichJmenuji se Lenka Skulínková, je mně 50 roků a ve Švýcarsku pracuji 3. týden v Pflegesheim v městečku Wald nedaleko Curychu.
Všechno začalo v létě 2010, kdy česká vláda oznámila, že i zdravotním sestrám bude snížen plat. Rozčílilo mě to natolik, že jsem otevřela internet a první nabídka, na kterou jsem narazila byla od AV care. Vzhledem k mému věku jsem pochybovala o zdaru tohoto podniku, přesto jsem na nabídku odpověděla. Následoval telefonický rozhovor a panem Babicou a povzbudilo mě, jak byl pan Babica příjemný a vtipný. Za několik dní následoval telefonický rozhovor v němčině a v polovině září jsem cestovala do Ostravy se všemi potřebnými dokumenty. Ovlivněna českými názory, že člověk od 45 let je dávno za zenitem a 50ti leté „stařenky“ už najdou uplatnění snad jen v politice, jsem měla obavy, že to nemůže klapnout. Pan Babica svým velmi přátelským a milým jednáním však všechny mé pochybnosti rozptýlil a já mu za to velmi, velmi děkuji.
Potom jsem v klidu čekala na další vývoj situace a podle doporučení pana Babici jsem využila ten čas ke složení mezinárodní jazykové zkoušky B2. Začátkem prosince mně zatelefonovala paní Vosáhlová s nabídkou pracovního místa. Vzhledem k Vánočním svátkům se termín mé pracovní zkoušky odsunul na začátek ledna. Po příjezdu do St. Gallen mě vyzvedla paní Vosáhlová a odvezla mě do ubytovacího zařízení, kde jsem se osobně seznámila i s panem Armin Schnürigerem. Oba se chovali moc hezky a vstřícně a povzbudili mě před nadcházejícím dnem.
Pracovní zkouška proběhla opět ve velmi přátelské a příjemné atmosféře. Opakuji se, když píšu, jak milí, přátelští a vstřícní byli i všichni mí spolupracovníci včetně vedoucí Pflegeheimu. Jinak to ale nejde. Od prvního kontaktu se zástupci agentury AV care přes všechny nové kolegyně ve Švýcarsku až k uklizečkám, pradleně a kuchaři jsem se opravdu nesetkala s náznakem nepřátelství nebo pohrdání. Mám prostě jen pozitivní zkušenosti. No a navíc – plat předčil moje očekávání.
Pracovní zkouška vyšla a 27.února jsem přijela do Švýcarska natrvalo. A opět jedinečná paní Vosáhlová se mně věnovala s neuvěřitelnou ochotou. Založila mi bankovní účet, koupila výhodnou SIM kartu, doprovodila mě do nového domova a pomohla s přihlášením do registru obyvatel. Kromě poplatku za pracovní povolení a nákladů na dopravu do Švýcarska mě celá administrativa nestála vůbec nic. Prostě jsem jen v klidu čekala.
Pracovní den probíhá následovně: v 7 hod začíná tzv. Raport, kterého se účastní všichni ten den službu mající zaměstnanci. Noční služba předá veškeré informace o všech 40 klientech. NZP dostane přidělené klienty, o které po celý den pečuje. Já mám přiděleny 3 klienty a k tomu zajišťuji veškerou medikaci, měření glykémie, apl. Inzulínů, převazy, lokální ošetření a atp.. Léky jsou připravené na týden dopředu a sestra je vždy před podáváním zkontroluje, doplní a pak rozdá. 2x týdně probíhá vizita, kdy jsem k dispozici lékaři při vyšetření a ošetření klientů. Všechny jeho ordinace musím zapsat do karet klientů, případně do zvláštního sešitu pro příští vizitu. Do karet zapisuji i veškeré výkony, které byly ten den provedeny u klientů, které mám ten den přiděleny, případně spotřebovaný materiál. V 10 hod. je další Raport – všechny ošetřovatelky informují sestru o zdrav. stavu a případných změnách u všech „svých“ klientů. Ve 14 hod. přijde odpolední sestra, které zase předám potřebné informace. V 16 hod končí moje ranní směna.  Odpolední směna trvá do 23 hod a noční 23 – 7 hod. Ještě tady existuje směna dělená, kterou jsem dosud neměla. Odpolední probíhá podobně jako ranní, kromě vizity, a noční mám sama a v žádném případě se nenudím. Všechna práce se dá zvládnout v pohodě, času je dostatek. Obyvatelé mluví švýcarskou němčinou, ale většina na požádání přejde na hoch deutsch. Osobně mám trošku problém při komunikaci s lékařem, který mluví velmi rychle a často sklouzne zpět do švýcarské němčiny. V každém případě, výborná znalost Němčiny je podmínkou – předejde se nedorozumění, omylům a stresu.
I tady existuje ošetřovatelský plán a ošetřovatelské diagnózy, ale nepíše se tak často, jako u nás. Musím podotknout, že při mé práci mně opravdu všichni z pracovního týmu velmi ochotně  pomáhají.

Ve Švýcarsku jsem spokojená, cítím se tady moc dobře a zatím jsem ani na okamžik svého rozhodnutí nelitovala. Ještě jednou chci velmi poděkovat všem pracovníkům AV CARE. Nikdy jsem o tak dobré a spolehlivé agentuře neslyšela.
Všem případným kandidátům tuto agenturu vřele doporučuji. Lepší určitě nenajdete.

 Lenka Skulínková