Karolína Smolíková, Kanton ThurgauProtože jsem cítila potřebu změny a ještě bych chtěla v kariérním životě zdravotní sestry něco dokázat a zkusit nové, začala jsem se zajímat o možnosti práce ve Švýcarsku. O této možnosti jsem se dozvěděla z inzerátu, který je umístěn na stránkách České asociace sester.

Telefonicky jsem kontaktoval agenturu AV Care a byla jsem velmi překvapena milým a vstřícným přístupem. Podle podaných instrukcí jsem si obstarala veškeré dokumenty, které byly potřeba k uznání vzdělání ve Švýcarsku, nechala je přeložit do německého jazyka a dohodla si osobní pohovor se zástupcem agentury.

Při tomto pohovoru, jsem podrobně vyplnila dotazníky, předala dokumenty a pak už mi nezbývalo než čekat jestli vše klapne a bude mi nabídnuta práce sestry.Toto vše jsem absolvovala koncem března 2010.

Na konci července nabralo vše rychlý spád, byl projeven zájem  a já byla pozvána na zkušební pracovní pobyt na kliniku v Mammern.Agentura mi zajistila lístky, předala mi informace, o cestě a dostala jsem cenou radu, která opravdu platí. „Vzít si sebou pohodlné boty a dobrou náladu“.

Ve Švýcarsku na mě čekala paní Jitka Vosáhlová, která byla po celou dobu pobytu mou velkou oporou a ve všem mi pomohla. Díky servisu, který poskytovala jsem zkoušku zvládla v pohodě. Neustále jsme byly v kontaktu, a tak jsem měla pocit, že na nic tak daleko od domova nejsem sama.

Samotná zkouška probíhala dva dny, kdy jsem měla možnost pod dohledem pracovat jako sestra na oddělení, které se specializuje na interní a rehabilitační medicínu. Musím říct, že jsem od počátku byla velmi mile překvapena přátelským a pohodovým přístupem ze strany sesterského i lékařského personálu. Během těchto dvou dnů jsem kromě práce s pacienty na oddělení absolvovala i několik pohovorů, kterými zaměstnavatel zjišťoval mé znalosti němčiny, důvody proč vlastně chci pracovat na jejich pracovišti a také zda mám dobré odborné znalosti. Setkala jsem se tak jak s hlavní sestrou, hlavní lékařkou, tak hlavní personalistkou. Je jasné, že stres a nervozita působí, občas vypadne slovíčko, ale i tak vše proběhlo v klidu a po dvou dnech a referencích ostatních sester jsem dostala nabídku od listopadu 2010 nastoupit.

Nyní se tedy chystám na odjezd do Mammern a těším se i bojím zároveň, ale jsem odhodlaná vše zvládnou a pustit se do všeho s plným nasazením.

Závěrem bych moc ráda poděkovala celé agentuře AV Care a především paní Jitce Vosáhlové, která je úžasný manažer a hlavně člověk na svém místě s lidským přístupem, který má opravdu velké zkušenosti, které umí předat a hlavně podpořit v pravý čas.

Karolína Smolíková