Marie Plainerová, St. GallenJak si najít práci ve Švýcarsku

Prvním a hlavním předpokladem je výborná znalost německého jazyka. Pak už to chce jen chtít a začít.

Já jsem se o možnosti pracovat ve Švýcarsku dozvěděla od mé známé, která zde žije. Protože už měla dříve kontakt s agenturou AV Care, dala telefonní kontakt na mě, a agentura se se mnou spojila telefonicky.

Po telefonickém pohovoru (v německém jazyce) jsem dostala veškeré instrukce. Sehnala jsem si dokumenty, které jsem nechala úředně potvrdit a přeložit do německého jazyka. (doklad o dosaženém vzdělání, životopis, učební plán, výpis z rejstříku trestů atd.).

Poté jsem byla pozvána na zkušební pracovní pobyt v zařízení, ve kterém bych v případě zájmu zaměstnavatele mohla nastoupit. Měla jsem zařízeno jak ubytování, tak i stravu v místě pobytu. To vše na náklady agentury.

Protože můj budoucí zaměstnavatel měl zájem, abych zde pracovala, zůstala jsem nadále v kontaktu s AV Care, která se postarala, aby veškeré mé podklady dostal švýcarský červený kříž ke schválení. Celý proces od zkušebního pobytu až po schválení pracovního povolení trval zhruba tři měsíce.

Dnes, když vám píšu, jsem ve Švýcarsku čtyři a půl měsíce. V zaměstnání už mám po zkušební době, a jsem velmi spokojená. První měsíc jsem pracovala jako ošetřovatelka, abych se dobře seznámila s klienty a pracovními postupy. Poté jsem již začala jako diplomovaná sestra. Práce zde je náročná, ale velmi kvalitní, po pečovatelské stránce.

V prvních třech měsících mého života zde mi velice pomohla agentura, která se mi postarala o bydlení do začátku, kdy jsem měla možnost bydlet v zařízeném bytě ještě s jednou sestřičkou ze Slovenska, se kterou i pracuji. P. Vosáhlová z AV Care mi dále pomohla se založením zdravotního pojištění, založením konta v bance i s vyřízením potřebných věcí na městském úřadě. Za veškerou pomoc si AV Care neúčtuje opravdu ŽÁDNÉ poplatky.

V krátké době jsem si zde našla spoustu přátel, což abych pravdu řekla, jsem nečekala. Švýcaři jsou velice přátelští a milí lidé tolerantní k jiným národnostem. Jsem hrozně ráda, že tu mohu žít a pracovat. Je to tu bezva.

Tímto velice děkuji celému týmu AV Care a obzvláště paní Jitce Vosáhlové

Marie Plainerová